روتین پوستی

راهنمای جامع برای کاهش علائم یائسگی و مراقبت از پوست در دوران یائسگی

کاهش علائم یائسگی و مراقبت از پوست در دوران یائسگی

مقدمه

یائسگی، که به طور رسمی یک سال پس از آخرین قاعدگی شما شروع می شود، می تواند تغییرات قابل توجهی را در پوست و موهای شما به همراه داشته باشد. با کاهش سطح هورمون ها، پوست شما می تواند خشک، شل و نازک شود. ممکن است متوجه موهای بیشتر روی صورت و کمتر روی پوست سر خود شوید.

با مراقبت صحیح می توانید این اثرات را کاهش دهید. در اینجا چیزی است که متخصصان پوست توصیه می کنند.

با ورود زنان به یائسگی، سطح استروژن کاهش می‌یابد و منجر به از دست دادن کلاژن و خاصیت ارتجاعی پوست، کم‌آبی، افتادگی و کدر شدن پوست، و همچنین گرگرفتگی می‌شود. در این دوران، لکه‌های پیری نیز ممکن است ایجاد شوند. برای اطلاع از راه‌های کاهش علائم و نشانه‌های یائسگی با ما همراه باشید.

مراحل یائسگی

فرایند یائسگی به سه قسمت تقسیم می‌شود:

 1. دوره قبل از یائسگی: این یک دوره گذرا است که در دهه ۴۰ به علت نوسانات سطح استروژن و پروژسترون آغاز می‌گردد. علائم و نشانه‌های یائسگی ممکن است در این دوران شروع شوند، از جمله گرگرفتگی.
 2. یائسگی: معمولاً در اوایل دهه ۵۰ شروع می‌شود. قاعدگی متوقف می‌شود، تخمک دیگر آزاد نمی‌شود و سطح استروژن و پروژسترون کاهش می‌یابد. گرگرفتگی در این دوره در بدترین حالت خود قرار دارد.
 3. پس از یائسگی: سطح استروژن کاهش یافته و دیگر نوسان نمی‌یابد و گرگرفتگی معمولاً برطرف می‌شود.

تغییرات پوست در یائسگی

تغییراتی که در مراحل یائسگی رخ می‌دهد، در اثر کاهش سطح استروژن و پروژسترون و از دست رفتن کلاژن و الاستین است. برخی از تغییرات پوستی رایج در دوران یائسگی عبارتند از:

 • کبود شدن آسان
 • خشکی پوست
 • حساس شدن پوست
 • افزایش موهای زائد صورت
 • ریزش موهای سر
 • چین و چروک و افتادگی پوست
 • آکنه
 • ترمیم آهسته زخم

توصیه‌های متخصصان پوست برای مراقبت از پوست در دوران یائسگی

 1. پاکسازی: در این دوره، پوست خشک و حساس است، بنابراین محصولات ملایم برای پاکسازی روزانه ضروری هستند.
 2. افزایش مصرف آنتی‌اکسیدان‌ها: آنتی‌اکسیدان‌های قوی مانند ویتامین C از تخریب کلاژن و الاستین در برابر اشعه‌های فرابنفش جلوگیری می‌کنند و برای تولید کلاژن جدید نیز ضروری هستند.
 3. لایه‌برداری: لایه‌برداری، پوست کدر و خشک را از بین می‌برد و پوست را شفاف و درخشان می‌کند. همچنین با پاک کردن منافذ پوست، از آکنه یائسگی پیشگیری می‌کند.
 4. مرطوب کردن: با خشک شدن پوست در دوران یائسگی، یک مرطوب‌کننده غنی و خوب ضروری است. اگر آکنه ایجاد شده است، مرطوب‌کننده باید غیر کومدون‌زا باشد.
 5. محافظت در برابر آفتاب: در یائسگی پوست مستعد ایجاد لکه‌های تیره است، بنابراین محافظت در برابر آفتاب ضروری است. استفاده از ضدآفتاب از پوست در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید محافظت می‌کند.

لکه های ناشی از افزایش سن و سایر علائم پوست آسیب دیده در برابر نور خورشید

اگر زمان زیادی را بدون محافظت در برابر نور خورشید در آفتاب سپری کرده اید، احتمالاً اکنون اثرات آن را خواهید دید. لکه‌های پیری و نواحی بزرگ‌تر از پوست تیره‌تر می‌توانند روی صورت، دست‌ها، گردن، بازوها یا سینه شما ظاهر شوند.

سرطان پوست و توده های پوستی پیش سرطانی نیز شایع تر می شوند.

تصویر زنی بالغ که در آینه حمام به خود نگاه می کند
شما می توانید برای تغییرات پوست و مو که در یائسگی رخ می دهد کاری انجام دهید.

 

آنچه شما می توانید انجام دهید

برای محافظت از پوست خود، می خواهید:

 • هر روز قبل از بیرون رفتن از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. برای محافظت از پوست خود، از کرم ضد آفتاب با طیف وسیع با SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید. آن را روی تمام پوستی که لباس نمی پوشاند بمالید.

  این می تواند به محو شدن لکه های پیری، جلوگیری از ایجاد لکه های جدید و کاهش خطر ابتلا به سرطان پوست کمک کند.

 • برای غربالگری سرطان پوست وقت ملاقات با متخصص پوست بگیرید. خطر ابتلا به سرطان پوست با افزایش سن افزایش می یابد. با افزایش خطر، غربالگری سرطان پوست بسیار مهم می شود. هر چه زودتر سرطان پوست و توده های پیش سرطانی را پیدا کنید، قابل درمان ترند.
 • خودآزمایی پوست را شروع کنید. در طول قرار ملاقات با پوست خود، از متخصص پوست خود بپرسید که هر چند وقت یکبار باید پوست خود را معاینه کنید. همه چیزهایی را که برای معاینه پوست خود باید بدانید، پیدا خواهید کرد، تشخیص سرطان پوست .
 • از متخصص پوست خود بخواهید که درمان لکه های ناشی از افزایش سن را توصیه کند. قبل از خرید هر گونه درمانی برای لکه های ناشی از افزایش سن، برای معاینه پوست به متخصص پوست مراجعه کنید.

  سرطان پوست گاهی اوقات مانند یک لکه پیری یا سایر نقاط تیره روی پوست شما به نظر می رسد. اگر از درمان لکه پیری خود برای سرطان پوست استفاده کنید، ممکن است لکه را محو کنید و درمان را به تاخیر بیندازید. تأخیر در درمان سرطان پوست به سرطان فرصت می دهد تا احتمالاً رشد و گسترش یابد. این می تواند درمان سرطان را دشوارتر کند.

  پس از معاینه پوست شما، متخصص پوست می تواند درمان لکه های پیری را که برای پوست شما مناسب است توصیه کند.

به راحتی کبود می شود

با کاهش سطح استروژن، پوست نازک‌تر می‌شود. پوست نازک راحت تر کبود می شود.

آنچه شما می توانید انجام دهید

ممکن است بتوانید نازک شدن پوست را کاهش دهید. در اینجا به این صورت است:

 • هر روز از یک ضد آفتاب با طیف وسیع با SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید. در حالی که این نمی تواند پوست شما را ضخیم کند، اما می تواند از نازک شدن بیشتر جلوگیری کند. می‌خواهید روی صورت، دست‌ها، گردن و هر ناحیه دیگری که لباس نمی‌پوشاند، ضد آفتاب بزنید. و شما می خواهید این کار را هر روز انجام دهید، حتی در زمستان.
 • در مورد گزینه های درمانی با یک متخصص پوست مشورت کنید. یک متخصص پوست در مورد آنچه ممکن است برای شما مفید باشد صادقانه خواهد بود. برای برخی افراد، کرم رتینوئید می تواند کمک کننده باشد. لیزر درمانی ممکن است گزینه دیگری باشد.

پوست خشک

در دوران یائسگی، پوست توانایی نگهداری آب را از دست می دهد، بنابراین پوست می تواند کاملاً خشک شود. این می تواند به ویژه زمانی که هوا خشک است قابل توجه باشد.

آنچه شما می توانید انجام دهید

موارد زیر می تواند به مبارزه با خشکی پوست کمک کند:

 • به جای صابون با یک پاک کننده ملایم بشویید. برای پوست های بالغ، صابون می تواند بیش از حد خشک شود. و قطعاً می خواهید از دئودورانت ها صرف نظر کنید.
 • بعد از حمام و در طول روز که احساس می کنید پوست شما خشک می شود از مرطوب کننده استفاده کنید. مرطوب کننده با اسید هیالورونیک یا گلیسیرین می تواند به ویژه مفید باشد.
 • اگر پوست شما هنوز خشک است به متخصص پوست مراجعه کنید. لایه برداری یا میکرودرم ابریژن ممکن است کمک کننده باشد، اما شما می خواهید قبل از امتحان یکی از این موارد به متخصص پوست خود مراجعه کنید. در دوران یائسگی، پوست نازک‌تر می‌شود و امتحان کردن یکی از این‌ها در خانه ممکن است بیشتر از اینکه مفید باشد، ضرر دارد.

موی صورت

با کاهش سطح هورمون های زنانه، می توانید موهای ناخواسته را در زیر چانه و در امتداد خط فک یا بالای لب خود مشاهده کنید.

آنچه شما می توانید انجام دهید

اپیلاسیون ممکن است یک گزینه باشد. اگر پوست شما برای اپیلاسیون بیش از حد نازک شود، ممکن است پوست شما پاره شود و خونریزی کند. برای از بین بردن موهای زائد، باید:

 • به متخصص پوست خود مراجعه کنید. یک متخصص پوست دارای مجوز هیئت مدیره می تواند به شما بگوید که از چه چیزی می توانید برای از بین بردن موهای ناخواسته استفاده کنید. گزینه ها عبارتند از لیزر موهای زائد و یک کرم کاهش دهنده مو.
 • از یک متخصص پوست بخواهید که لیزر موهای زائد را انجام دهد، اگر این گزینه وجود دارد. در دستان ماهر، این درمان ممکن است آسان به نظر برسد. زمانی که فردی که لیزر درمانی شما را انجام می دهد، فاقد آموزش پزشکی و دانش عمیق پوست باشد، خطر عوارض جانبی شما به طور چشمگیری افزایش می یابد.
   • چه کسی باید درمان زیبایی شما را انجام دهد؟

  • لیزر موهای زائد

   

ریزش مو روی سر شما

در دوران یائسگی، بسیاری از زنان متوجه نازک شدن موهای سر خود می شوند. اولین علامت ممکن است یک بخش در حال گسترش باشد. برخی از زنان متوجه می شوند که خط موی آنها شروع به کاهش می کند.

آنچه شما می توانید انجام دهید

در مورد ریزش مو، هرچه زودتر شروع به درمان کنید، نتایج بهتری خواهید داشت. از آنجایی که بسیاری از چیزها می توانند باعث ریزش مو شوند، شما می خواهید:

 • در اولین نشانه مشکل به یک متخصص پوست دارای مجوز هیئت مدیره مراجعه کنید. درمان ریزش مو به علت آن بستگی دارد. اگر ریزش موی شما به دلیل یائسگی باشد، متخصص پوست ممکن است ماینوکسیدیل، لیزر درمانی یا هر دو را توصیه کند.

  اگر قبلاً مقدار قابل توجهی مو از دست داده اید، کاشت مو ممکن است یک گزینه باشد.

  • نازک شدن مو و ریزش مو: آیا ممکن است ریزش مو با الگوی زنانه باشد؟

   

ژوله، شلی پوست و چین و چروک

در یائسگی، پوست به سرعت کلاژن را از دست می دهد. مطالعات نشان می دهد که پوست زنان در طی پنج سال اول یائسگی حدود 30 درصد از کلاژن خود را از دست می دهد. پس از آن، کاهش تدریجی تر است. زنان در 20 سال آینده هر سال حدود 2 درصد از کلاژن خود را از دست می دهند.

با کاهش کلاژن، پوست ما استحکام خود را از دست می دهد و شروع به افتادگی می کند. جول ها ظاهر می شوند. خطوط دائمی از نوک بینی تا گوشه های دهان کشیده می شوند. چین و چروک هایی که قبلا فقط با لبخند یا اخم ظاهر می شدند همیشه قابل مشاهده هستند.

بعداً نوک بینی فرو می رود. ممکن است کیسه هایی را زیر چشمان خود مشاهده کنید.

منافذ بزرگ نیز به دلیل عدم استحکام پوست است.

آنچه شما می توانید انجام دهید

اگر افتادگی پوست یا چین و چروک شما را آزار می دهد:

 • از پوست خود در برابر نور خورشید محافظت کنید. این می تواند چین و چروک های قابل مشاهده را کاهش دهد و از چین و چروک های جدید جلوگیری کند. راه های دیگری برای درمان چین و چروک در درمان چین و چروک

  پیدا خواهید کرد .

 • استفاده از یک محصول مراقبت از پوست حاوی رتینول یا پپتید را در نظر بگیرید. این مواد می توانند کلاژن را در پوست شما افزایش دهند.

جوش و انواع دیگر آکنه

با کاهش سطح هورمون‌های زنانه قبل و در طول یائسگی، برخی از زنان دچار آکنه‌های نوجوانی می‌شوند.

آنچه شما می توانید انجام دهید

از آنجایی که پوست زنان نازک‌تر و خشک‌تر است، درمان‌های آکنه نوجوانان اغلب بسیار خشن هستند. متخصصان پوست به شما توصیه می کنند:

 • پوست مستعد آکنه را با یک پاک کننده حاوی اسید سالیسیلیک بشویید. این به باز کردن منافذ کمک می کند.
 • از محصولات آکنه ای که پوست شما را خشک می کنند اجتناب کنید. خشک کردن پوست می تواند آکنه را بدتر کند.
 • اگر نمی توانید آکنه را کنترل کنید، یک وقت متخصص پوست بگیرید . ممکن است درمان هورمونی لازم باشد.
  • 10 عادت مراقبت از پوست که می تواند آکنه را بدتر کند

   

بثورات و پوست به راحتی تحریک می شود

حدود 50، سطح pH پوست ما تغییر می کند. با این تغییر، پوست حساس‌تر می‌شود و خانم‌ها بیشتر در معرض راش‌ها و پوست‌هایی هستند که به راحتی تحریک می‌شوند.

اگر یک بیماری پوستی مانند اگزما یا روزاسه دارید، ممکن است بدتر شود.

آنچه شما می توانید انجام دهید

اگر متوجه هر یک از این تغییرات شدید، باید:

 • از یک مرطوب کننده بدون عطر استفاده کنید. این می تواند تحریک را کاهش دهد.
 • اگر بثورات باقی ماند یا بیماری پوستی بدتر شد، به یک متخصص پوست دارای مجوز هیئت مدیره مراجعه کنید . از آنجایی که پوست خشک تر می شود و به راحتی تحریک می شود، ممکن است به کمک یک متخصص پوست نیاز داشته باشید.

زخم ها کندتر خوب می شوند

هورمون ها نقش مهمی در بهبود پوست ما دارند. هنگامی که سطح هورمون ها کاهش می یابد، پوست مدت بیشتری طول می کشد تا بهبود یابد.

آنچه شما می توانید انجام دهید

 • بدانید که پوست شما بهبود می یابد. اکنون ممکن است بیشتر طول بکشد.
 • در صورت بروز عفونت یا سایر مشکلات پوستی به یک متخصص پوست دارای مجوز هیئت مدیره مراجعه کنید. زمانی که بهبودی پوست بیشتر طول می کشد، خطر ابتلا به عفونت یا سایر مشکلات پوستی در شما بیشتر است.

چه تغییراتی ایجاد خواهید کرد؟

اکنون که می دانید چه انتظاری دارید، همچنین می دانید که کارهای زیادی برای کاهش این تغییرات می توانید انجام دهید. اگر همه اینها طاقت فرسا به نظر می رسد، یک متخصص پوست دارای مجوز هیئت مدیره می تواند یک برنامه درمانی موثر ایجاد کند که نتایج قابل توجهی را ارائه دهد.

یک متخصص پوست پیدا کنید

روتین پوستی مراقبت از پوست در دوران یائسگی

روتین صبح مراقبت از پوست در دوران یائسگی:

 1. شستشو با پاک‌کننده بسیار ملایم
 2. استفاده از یک سرم آبرسان حاوی آنتی‌اکسیدان
 3. مرطوب‌کننده حاوی سرامید
 4. ضدآفتاب با SPF حداقل ۳۰

روتین شب مراقبت از پوست در دوران یائسگی:

 1. استفاده از یک پاک‌کننده مناسب
 2. استفاده از یک کرم مرطوب‌کننده غنی ترجیحاً حاوی رتینول

لایه‌برداری:

هفته‌ای یک یا دوبار با یک لایه‌بردار ملایم توصیه می‌شود.

تغییرات لازم در لایف استایل

 1. حفظ وزن مناسب: به دلیل نوسانات هورمونی در دوران یائسگی، بسیاری از زنان از افزایش وزن رنج می‌برند. برخی از مطالعات نشان داده‌اند که کاهش وزن می‌تواند سبب کاهش گرگرفتگی شود.
 2. ورزش منظم: ورزش می‌تواند مانع از افزایش وزن در دوران یائسگی شود. همچنین خطر بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد، الگوهای خواب را بهبود می‌بخشد و از افسردگی جلوگیری می‌کند.
 3. خنک نگه داشتن محیط: افزایش دمای بدن می‌تواند باعث گرگرفتگی شود، بنابراین دمای اتاق را پایین نگه دارید، لایه‌های کمتری لباس بپوشید، از کولر استفاده کنید و مایعات خنک بنوشید تا سریع تسکین پیدا کنید.
 4. اجتناب از محرک‌های گرگرفتگی: سیگار و الکل می‌توانند باعث گرگرفتگی شوند. سیگار و الکل باعث از بین رفتن زودرس کلاژن و الاستین نیز می‌شوند که ظهور چین و چروک‌ها و افتادگی پوست را تسریع می‌کند.

با رعایت این توصیه‌ها و ایجاد تغییرات در روتین پوستی و لایف استایل خود، می‌توانید علائم و نشانه‌های یائسگی را کاهش دهید و پوست خود را سالم و جوان نگه دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *